24 Nisan 2012 Salı

Bangkok'ta Tapınaklar

Bangkok'a gidip eski şehir meydanında bir gün geçirmemek olmaz.
1782 yılında inşa edilen Büyük Saray (Grand Palace) ve Zümrüt Budanın (Emerald Buddha) yer aldığı dev tapınak, hemen yakınındaki Wat Po ve nehrin karşı kıyısındaki Wat Arun tapınaklarını gezmek bütün bir günü sabahın erken saatlerinden akşamüzerine kadar dolduran bir program.

Emerald Buddha - Thailand
Tüm bu tapınakları gezerken erkeklerin uzun pantolon, bayanların da en az dirseğe kadar bir bluz ve yine en az dize kadar bir etek veya pantolon giymesi gerekiyor. Eğer kurala tam uygun giyinmemişseniz; pantolon, gömlek gibi malzemeleri girişte size para karşılığında veriyorlar. Çıkarken aldığınız kıyafetleri veriyorsunuz, paranızı geri alıyorsunuz.
Aşağıdaki videomuzda benim üzerimdeki pembe gömlek ve Deniz'in yeşil pantolonu bizim kiralamak zorunda kaldığımız giyisilerdi. Aşırı sıcakta, bu kıyafetlerle gezmek epey zorluydu. Ara sıra yağan yağmurlarla da tamamen yapış yapış bir halde olsak da, böyle bir mimarinin içinde olmak, sakin ve yardımsever keşişlerle sohbet fırsatı yakalamak, tapınaklardaki masaj eğitmenlerine tai masajı yaptırarak günü tamamlamak her şeye değer...
Emerald Buddha
Grand Palace ve Emerald Buddha => 9:30 - 15:15 arası açık. Son giriş saat: 15:00'te
Yarım saat Tai masajı 250 Baht (12,5 TL)
Wat Po => 8:00 - 17:00 arası açık
Wat Arun => 8:00 - 18:00 arası açık

Tapınaklara giriş ücretlerini maalesef hatırlamıyorum. Biletlerimiz duruyor ancak üzerlerinde fiyatları yazmıyor...


Not: Videoyu daha geniş izlemek için, Youtube simgesine tıklayabilirsiniz. Buraya Youtube'a eklediğim boyutta maalesef koyamıyorum.:(

Biz Wat Arun'un içerisine girmedik, çevresini bir keşişin yardımıyla dolaştık. Keşiş Wat Arun'a varmamıza yardım etti, kendisi hem bu tapınakta yaşıyor hem de çalışıyordu. Tapınağın çevresinde bulunan taşlardan yürürken keşiş beni durdurdu ve "Bu taşların üzerinden 1700'lü yıllarda krallar yürüyordu, bugün üçümüz yürüyoruz. Şimdi tarihin üzerinden geçiyoruz, bu anın fotoğrafını çek" dedi. Videoda yürüdüğümüz 300 yıllık taşları ve hemen ardından bizi anlatımıyla çok etkileyen müthiş keşişin Deniz'le fotoğrafını görebilirsiniz.

Kaselere tek tek paralar attığım videoda, yatan dev Buda'nın bulunduğu Wat Po tapınağındayız. Çok az bir para vererek, bir kase eski para satın alıyorsunuz. Sıraya girerek kaselere paralarınızı boşaltıyor ve dilek diliyorsunuz. Bu yüzden Wat Po'nun içerisinde sürekli çalan bir para müziği var :) Yatan dev Buda'nın altın olduğu söyleniyor ama bu pek inandırıcı değil. Çünkü Buda yeteri kadar korunaklı görünmüyor, ayrıca Buda'nın çatlaklarına bakınca da başka bir malzeme gibi görünüyor.

En uzun süreyi ayırmak gerektiğini düşündüğüm tapınaksa Grand Palace içindeki büyük tapınak. Burası bir mimari harika. Masal dünyasının içinde olduğumuzu düşünmeden edemedik. Saray 1932 yılına kadar Krala da ev sahipliği yapıyormuş, monarşinin terk edilmesinden sonra ise yalnızca turistik olarak kullanılıyor...

1 yorum:

Aybike dedi ki...

Video superdi, bir suru resim de koymussun, buralari merak eden herkes ozellikle kendileri gitmeden once mutlaka izlesiiiin! :)