17 Ağustos 2016 Çarşamba

Amerika'da Doğum Sonrası Çıkarılan Belgeler

Amerika’da doğum sonrası bebeğin vatandaşlık elde etmesi sürecinde alınması gereken ve alınması faydalı olabilecek belgeler hep bir karmaşa. Şöyle bir yazıda toplayayım da bir köşede düzenli kalsın.

·  Doğum Belgesi: Doğum sonrasında hastane tarafından size bir form verilir. Bu form kapsamında çocuğunuz ve sizinle ilgili temel bilgileri (ad-soyad-adres gibi) doldurmanız beklenir. Bu formu hastane yönetimi, içerisinde bulunduğu eyaletin Vital Record ofisine gönderiyor. Bu ofisin görebildiğim kadarıyla sadece 3 tane işi var: Doğum, ölüm ve evlilik belgesi vermek. Ofiste nereye yöneleceğiniz açık yani.
·      
  Doğum Sertifikası: Bu sertifika aslında vatandaşlık hakkının elde edildiğinin resmi belgesi oluyor. Doğum sertifikasını bulunduğunuz eyaletin Vital Record ofisinden alabiliyorsunuz. Bu ofise anne-babadan biri giderek gerekli işlemleri tamamlayabilir. Hastanede yukarıda bahsettiğim formu doldurduktan sonra bu ofisin adresini internetten veya hastanenizden alarak gidebilirsiniz. Genellikle doğum sertifikası, hastanenin gerekli bilgileri bu ofise bildirmesinden birkaç gün sonra (ortalama 1 hafta) hazırlanmış oluyor. Vital Record ofisine giderek karşınıza çıkacak banka görünümlü ortamda doğum sertifikası için ayrılan sıraya girerek işlem yapabilirsiniz. Buraya giderken yanınıza hastaneden aldığınız doğum belgesini (doğum sertifikasından ayrı, resmi geçerliliği olmayan ve üzerinde bebeğinizin ayak izi olan belge) ve pasaportunuzu almanız yeterli. Sıra size geldiği zaman zaten sistem üzerinden sertifikayı çıkartıyor ve son bir kez kontrolünüze sunuyorlar. Bu noktada herhangi bir hata varsa, artık değiştirmek neredeyse imkansız hale geliyor. O nedenle başta bebeğinizin ismi olmak üzere tüm bilgilerin tam olarak doğru girildiğinden emin olun. Sonrasında kaç kopya istediğinizi soracaklar. Genellikle 2 kopya yeterli olmakla birlikte biz işimizi garantiye almak için 5 kopya aldık. İlk belge 30$, diğer kopyalarında her biri için 4$ ödedik. Doğum sertifikasının alınması ile çocuğunuzun ABD vatandaşlığı resmileşmiş ve bu sertifika da bunun resmi kanıtı haline gelmiş oluyor. Bu aşamadan sonra hem ABD pasaportu, hem Türk pasaportu hem de SSN Kartı başvurusu yapabilecek duruma gelmiş oluyorsunuz.
·        
   ABD Pasaportu: Doğum sertifikası sonrasında eğer Türkiye’ye dönüş için sınırlı bir zamanınız kaldıysa aynı anda hem ABD ve Türk pasaportlarına, hem de SSN Kartına başvuru yapmanızı öneririm. ABD Pasaportu başvurusunu herhangi bir USPS ofisinden (ABD’nin PTT’si) yapabilirsiniz. Ayrıca Pasaport Ofisi de var ancak biz USPS üzerinden işlemi hallettik. Pasaport başvurusuna anne, baba ve bebeğin birlikte gitmesi gerekiyor. İlk aşamada USPS’de verilen formu doldurmanız, doğum sertifikası, sizlerin pasaportları (anne ve baba), bebeğin 2 adet fotoğrafı (önden çekilmiş, arka fon beyaz) gerekiyor. Orada gerekli ödemeyi yaparak (teslimat hızına göre değişmekle birlikte 120$ - 200$ arasında değişen bir tutar) başvurunuzu tamamlamış oluyorsunuz. Fotoğrafı evde biraz uğraşarak (bebeği beyaz zemin üzerine yatırarak olabilir) kendiniz çekebilir ve her yerde şubesi olan herhangi bir CVS Pharmacy’den fotoğraf kağıdına çıktısını alabilirsiniz. ABD Pasaportuna ilişkin tüm bu süreci şu link üzerinden öğrenebilirsiniz: http://travel.state.gov/content/passports/en/passports.html
·        

 Türk Pasaportu ve Nüfus Cüzdanı: Bunun için size en yakın Türk Konsolosluğuna gitmeniz ve yanınıza kendi kimliklerinizle birlikte doğum sertifikasını almanız yeterli olacaktır. Biz şimdilik Türk pasaportu almadık ancak nüfus cüzdanı ve bebeğin çifte vatandaşlığı olduğunu gösteren nüfus kayıt örneğini almanız da fayda var. Hem ABD Pasaportu, hem de Türk Nüfus Cüzdanının alınması yaklaşık 1 hafta-10 gün civarında sürdü. Nüfus cüzdanı için konsolosluğa giderek teslim alabilirsiniz. ABD Pasaportu ise doğrudan eve (ABD’deki adresinize) postalanıyor.

·        
    SSN Kartı: İnternet üzerinden bulunduğunuz şehir için “Social Securtiy Office” araması yaparak bulduğunuz ofislerden birine elinize doğum sertifikasını ve kendi pasaportunuzu alarak (anne-babadan birinin gitmesi yeterli) gidebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu kart için sizden ücret talep etmiyorlar. Üzerinde bebeğiniz için Social Security Number olan kartınız evinize postalanacaktır. Bizim için bu kartın eve gelmesi 2 hafta sürdü. Eğer Türkiye adresinizi vermek isterseniz bunu kabul etmiyorlar. Bu nedenle süreniz kısıtlıysa ya doğumdan hemen sonra bu işlemi başlatın, ya da ABD’de bir tanıdığınız yaşıyorsa onun adresini vererek işinizi sağlama alın. 

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Dogum yada baska sebeplerle Yolunuz Houston'a duserse lutfen sitemi ziyaret ediniz www.houstondakiralikdaire.com Handan Yolcu