10 Ekim 2011 Pazartesi

Starbucks'ın İlginç Kararı...

Aşağıdaki ilginç haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Starbucks gerçekten altın çağlarını yaşıyor, uzun süre ağırladığı müşterilerini, hızla gönderecek bir yöntem dahi satış oranlarıyla ilgili, büyük bir endişe yaratmıyor belliki...

" Ünlü kafe zincirinden yapılan açıklamada, New York'taki yoğun Starbucks şubelerindeki elektrik prizlerinin tamamının iptal edileceği duyuruldu. 

Böylece, yoğun şubelerinde, sabahtan akşama kadar laptop'uyla masa işgal eden müşterilerinden kurtularak, kısa süreli kahve zevki yaşamak isteyenlere yer açılacağı hedefleniyor. 

Starbucks, geçen yıl tüm müşterilerine ücretsiz kablolu internet hizmeti sağlamaya başladıktan sonra 'laptop aylakları'nın favori mekanlarından birine dönüşmüştü. 

Peki Starbucks müşterilerine karşı tavrında haklı mı?
"Hayır" diyor ZDNet'ten Zack Whittaker: Starbucks'ların artık iş olarak da ana fonksiyonlarından biri, tuhaf, yapışkan sandalyelerine rağmen, kahve içerken wireless internet keyfi sunmasıyla, okul kütüphanelerine alternatif oluşturması. 

Müşterilerin hiçbir alışveriş yapamadan saatlerce masa işgal etmesi ne kadar yanlışsa, müşterilerin elektiriğini kesmek de kafe zinciri açısından yanlış bir yola girdiğinin göstergesi. 

"Evet, bu karar kesinlikle adil" diye yazan The Stir yazarı Kim Conte: Bu kararı almakta niye bu kadar geciktiler ki? Her ne kadar ben de sürekli laptopuyla Starbucks'ları dolaşan biri olsam da, karar çok mantıklı. 

Laptop aylakları, her kafenin büyük bölümünü gün boyunca işgal ediyor ve kafenin diğer müşterilerine çok az yer kalıyor. Eğer müşterilere terbiyeyi elektriğin kesilmesi öğretecekse, bırakın öyle olsun. 

"Kahve müşterisi bunu istiyor" diyor Starbucks sözcüsü Alan Hilowitz : Kahvelerini ve pastalarını satın alıyorlar ancak oturacak hiçbir yer yok. Bu yeni politika özellikle yoğun şubelerimizin işlerini artıracaktır. Müşterilerimizin çoğunu sevindirecektir. Kafemizi, ev ofis sanan çok az düşüncesiz müşterimizin canını sıkacaktır. "

2 yorum:

Murat dedi ki...

Starbucks lar Turkiye'de ayni boyutta bir 'bedavaci' ilgisi gordugunu soyleyemem. Ama NY starbucks larda en azindan pilot olarak baslatilacak basarili bir uygulama oldugunu dusunuyorum. Ozlellikle, iceri giren kisi basina cironun artacagi kesin.

Bunlarla beraber starbucks'in US icerisinde elit bir mekandan cok business-related bir mekan olarak perceived edildigi de cok acik. Yani zaten bizdeki gibi insanlar starbucks a oturmak icin gitmiyorlar. Ben de sizin gibi bu degisimin sonuclarini cok merak ediyorum :)

Bizimle bu yaziyi paylastiginiz icin tesekkur ederiz

BuDaBenimHayatım dedi ki...

Murat Bey, yorumunuz için çok teşekkürler :) Amerika Starbucks için yeni stratejiler zamanı. Siz hem Türkiye hem Amerika'daki Starbucks'ları kıyaslayabildiğiniz ve işletmeci yanınızla da inceleyebildiğiniz için ben ve diğer okurlar için de çok aydınlatıcı oldu. Yeni yorumlarınızı da bekliyorum:)