16 Nisan 2014 Çarşamba

Orda Bir Ülke Var Uzakta, Buz Gibi Bir Ülke...


Bizim evde; seyahat kanalı, seyahat dergisi, seyahat kitabı veya seyahat blogunun açık olmadığı bir an bulmak imkansız gibi bir şeydir. Seyyah ruhumuz, her şehre merak duyar, her ülkeye her an gitmeye heves eder durur. Bu yüzden de araştırmaların notları her daim tutulur. Yani bir ülkeye giderayak hazırlanmayız pek, genelde çok önceden aklımızın ucunda gideceğimiz yerde "muhakkak" yapacaklarımız yazılıdır.

Yeni Merak: Yakutsk!

Haftasonu çok güzel bir Yakutistan belgeseline denk geldim. Doğrusu bir kaç gün için, kendimi bu ülkede hayal etmek bile heyecan verdi. Yakutistan, dünyanın en soğuk ülkesi! Bahsedilen dereceler -50'ler! Hal böyle olunca, sağlık, doğumlar, yaşam stilleri, bilim her şey soğuğa göre şekillenmiş.


Polis geceleri sokakta biri kalmış mı diye sürekli devriye geziyor ve bu şekilde yüzlerce insanın hayatı kurtuluyor. İnsanlar hayvan kürklerini giyiyorlar, kafalarına da yine kürkten kalpaklar takıyorlar. Başınıza gelebilecek en kötü şeylerden birisi, kalpağınızın çalınması! İnsanların -50 derecelerde kalpaksız kafaları donuyor. Polis kayıtlarında bu, çok rastlanan cinayet şekillerinden biri...


Hastaneler daha çok soğuk yanığı, soğuktan düşen/kesilen uzuvlar konularında çalışıyorlar. Odalarda bir çok, organını kaybetmiş hasta, "soğuk üzerine gelişmiş" tıp biliminden çare bekliyor... Uzun süren kışın ortasında doğan bebekler aylarca temiz hava soluyamıyorlar. Küresel ısınmayı araştıran bilimadamları ülkede ikiye bölünmüş; bir kısmı küresel ısınmanın başladığını düşünerek çalışmalar yaparken, bir kısmı küresel ısınmanın bir Amerikan masalı olduğunu ve ısınma/soğuma döngüsünün Dünya'nın oluştuğu günden beri devam ettiğini, insan etkisiyle doğanın bu tip dengelerinin değişmeyeceğini iddia ediyor.


Bu derece soğuk bir ülkede günlük bir hayat kurulmuş ve düzen yüzyıllardır devam ediyor. Çünkü ülkede elmas yatakları var ve insanları zamanında Rusya'daki maaşlarının 3-4 katı tekliflerle bu işte çalışmak üzere çağırmışlar.


Belgeseli Digiturk 117'de World Travel Channel'daki "Extreme Cities" programında izledim. Çok ilginçti, tekrar yakalarsanız izlemenizi tavsiye ederim... Ve umarım, bizim de bir gün yolumuz düşer!


6 yorum:

selma dedi ki...

Bu belgeseli bir kaç ay önce ben de izlemiştim.
Gidip görmek ilginç bir deneyim olmalı, ama yaşamak... Gerçekten cesaret ister.

Deli Anne dedi ki...

O değil de Sibirya da Aral gölü ve kışın turkuaza dönüşen buz parçaları çok çekiyor beni...

kadriye dedi ki...

Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Ben de seyahat etmeye bayılırım. Yakutistan'a gitmek istiyorum yazdıklarınız sebebiyle. Fotoğraflarda masal şehri gibi bir yer gibi görünüyor.

Adsız dedi ki...

Of çok soğuk ben şahsen sıcak yerleri tercih ederım.Belgeseli mutlaka izlemeye çalışacağım.

Onur Ataoğlu dedi ki...

İlginç tesadüf, belgeseli izleyemedim, ama geçen hafta Dubai'de katıldığım bir toplantıda Yakutistan (Sakha Cumhuriyeti) Devlet Başkanı ve geniş bir delegasyonu ile tanıştım. Sakha'dan gelen bir vokal grubunun çok çok ilginç konserini dinledim, gırtlaktan çıkardıkları sesler inanılmazdı. Çok değişik bir kültürleri olduğu kesin...

KısaKahveMolası dedi ki...

@Selma Kesinlikle yaşanmaz bence...
@DeliAnne Ah evet kesinlikle görmeli, ama nasıl? :)
@Kadriye Teşekkürler :)
@Adsız Mutlaka izlenmeli, çok ilgi çekici, bazı şeyleri atlamış bile olabilirim.
@OnurAtaoğlu Gerçekten mi? Değişik kültürleri olmalı, insanları nasıl? Bu arada Türklerle de bir bağlantıları var sanırım, internette öyle bir kaç şey de okudum.