14 Mayıs 2012 Pazartesi

Neden Yurtdışında Ev Tutuyoruz?

Amsterdam'daki 3 katlı mini evimiz. 
- Avrupa'da konforlu oteller için gerçekten servet ödemek gerekiyor. Eğer bir yılda bir kaç kez konforlu seyahat yapmak istiyorsanız iyi otellere para yetiştirmek mümkün değil. Evlerin fiyatları ise sunduğu hizmet yanında mantıklı. Ne hosteller kadar ucuz, ne lüks oteller kadar pahalı. Konforsuz ve sıradan, küçücük odalı bir Avrupa oteli de değil. Tertemiz ve size ait bir ev. Genelde içleri IKEA eşyalarıyla şirin bir şekilde döşeniyor. Fiyat-performans dengesi yerinde diye düşünüyoruz.

- Kendimizi turist hissetmek istemiyoruz!
Evde kendimizi o ülkede yaşıyormuş gibi hissediyoruz. Geçici değil kalıcı gibi oluyoruz. Bir daha o şehre gidersek, kapısının önünden geçtiğimizde "Burası bizim evimizdi" diyeceğimiz hatıralar bırakıyoruz. Ayrıca, bir fırsat olsa, orada yaşamak isteyip istemeyeceğimizin de cevabı oluyor bazen.

- Bizim diğer ülkeleri keşfederken en sevdiğimiz şeylerin başında, insanları gözlemlemek tanımak, diğer ülkelerdeki yaşamları görmek. Her ülkede hemen hemen aynı tarzlarda yapılmış bir otel odasında mı bir kültürü keşfedebilirsiniz; yoksa o ülkenin mimarisiyle yapılmış, o şehrin insanlarının stilleriyle döşenmiş, kapısını açınca her odasında süprizler bulunan bir evde mi?

- www.booking.com veya benzeri sitelerde detaylı gezerseniz, ev / apartman dairesi de bulabilirsiniz. Fotoğraflarından; bulduğunuz yerin otel veya ev olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bloguma bu konuda aklınıza gelen soruları yazarsanız her zaman yardım etmeye çalışırım.

Dezavantajları:

- Otellerde odanız küçücük bile olsa kahvaltı dahil olabilir. Evde ise bu durum belirsiz. Amsterdam'da kaldığımız evde, daha önce yazdığım gibi buzdolabımız kahvaltılıkla doldurulmuştu; yağ, baharat, gofret gibi temel şeyler bile unutulmamıştı. Hatta biri buzlukta diğeri ekmeklikte olan iki ekmeğimiz bile vardı. 4 gün boyunca en ufak bir şey almamız gerekmedi. Ama Prag'daki dairede, buzdolabında hiç bir şey yoktu, yiyecek her şeyi biz almıştık.

- Evleri sadece haftada bir temizlemeye gelen görevliler var. 1 haftadan az kalacaksanız, büyük ihtimalle evinize giren sizden başka biri olmayacak. Gerçi şehirden şehire temizlik düzeni de değişebilir ama gördüğümüz kadarıyla böyle. Otellerde her gün havlularınızın değişmesine, yatağınızın toplanmasına alışıksanız bu durum da hoşunuza gitmeyebilir.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Eviniz maket gibi.Ne güzel düşünmüşsünüz.Heralde otelde kalmaktan daha iyidir.

Murat dedi ki...

Cok iyi ozetlemissin aslinda, neyse gelin de konusalim tekrar bu konuyu :)

KısaKahveMolası dedi ki...

Tamam, haftaya detaylı anlatırız :)