23 Ağustos 2011 Salı

Ankara'da Ne Yenir? - İyi Kebapçılar

Hemen hemen hepimiz kebap severiz. Ankara'da ise iyi kebap yemek zordur. Tabii biraz gelişkin damak tadınız varsa. Size Ankara'dan bir kaç kebap lokantasıyla ilgili fikirlerimi yazıyorum.

1.) Washington Restoran - Ankara Kalesi *****
Burada "Kale Spesiyal Kebap" benim favorim. Eti gerçekten lokum gibi pişiriyorlar. Dışarda et yiyorsam evde yapamadığım bir marine usulleri olmalı, piştiği fırın, ortaya evdekinden daha profesyonel tadlar çıkarmalı. Kale Spesiyal Kebap bence böyle. Mekan zaten gerçekten hoş. Kalenin ara mahallelerinden yukarı çıkıp, şalvarlı çocukların oyunlarının içinden geçe geçe restorana varacak, bahçede otururken tüm Ankara manzarasını izleyebileceksiniz. Güneş batarken bu yazdıklarıma doyum olmaz, Ankara'da boğaz yok diye başkentin güzelliğini görmezden gelenler buraya bir gelsin derim. Fiyatlara da buyurun burdan bakın: http://www.washingtonrestaurant.com.tr/tr_kale_et.htm#top

2.) Meşhur Tavacı Recep Usta ***
Burada ikram gerçekten çok fazla, oturur oturmaz içli köfte, salata gibi şeyler hemen önünüze geliyor ama oturduğunuzda bunlara para vermeyeceğinizi kimse söylemiyor dolayısıyla ilk gidişinizde içiniz rahat yiyemiyorsunuz bunları. Bakır kaplarda önünüze bırakacakları ayranlar ise ücretli!  Kaburga dolmasını öneriyorum, lime lime olan yumuşacık bir et her yemekte de mevcut. Ancak herhangi bir menü vermiyorlar, neye ne kadar para vereceğinizi sürpriz bir şekilde öğreniyorsunuz. Nispeten pahalı bir yer, son anda gördüğünüz fiyat sinirinizi de bozabilir. Hatta bitiremediğiniz porsiyonların ardından gelen fiyata bakıp "Keşke 3kişi 1porsiyon alsaydık" dememeniz mümkün değil.

3.) Efsane... Prof... Sadık Usta ****
Adı tam yukarıdaki gibi, tabelasında ne yazıyorsa öyle :) Bağlar Caddesinde son derece salaş bir mekan. Küçüklüğünüzden hatırlayacağınız hasır taburelerde oturup yiyeceğiniz kebapları hemen Ankara'da yiyeceğiniz diğer adana kebaplardan ayıracaksınız. Et bir farklı, tad bir farklı, "bu adam bu işi farklı yapıyor" diyebilirsiniz. Benim için her şey başta şahane idi, 2.lokmamda içinde bolca kuyruk yağı olduğunu duyduğumda ise yemeye devam edemedim. Et harika, kuyruk yağıyla ilgili yorumumsa kişisel. Siz de benim gibi kuyruk yağı yemeyi aklınızdan geçiremiyorsanız tabii gitmeyin. Ama bilenler, Adana kebabın lezzetinin ordan geldiğini söylüyor. Fiyatlara gelince, mekanın salaş görüntüsü sizi aldatmasın. Buraya yakın zamanda gitmediğim için net fiyatı şimdilik yazamayacağım.

1 yorum:

Seadare dedi ki...

Efsane Sadık Usta uzun yıllar Adana'da yaşamış kuzenimin tavsiyesi..Kebap mükemmel, Ankara'da daha iyisini görmedim ancak hatırladığım kadarıyla mekanın salaşlığına rağmen bir porsiyonun fiyatı 25-30tl arasıydı..