9 Mart 2012 Cuma

Puzzle Fotoğrafındayız: James Bond Adası - Phuket


Deniz'in çocukken aldığı bir puzzle'ın üzerinde James Bond Adasının fotoğrafı vardı. Bir gün o manzaranın içinde olacağını bilmeden birleştirip kare kare ezberlemişti gördüklerini. 1974'te çekilen James Bond (The Man with the Golden Gun) filminden sonra bu adı alan adanın asıl ismi Ko Tapu veya Nail Adası olarak geçiyor. Filmin turizme katkısı büyük, gelen herkes o manzarayı görmek istiyor. Adada yaşayan biri yok ama magnet veya hediyelik eşya satıcıların kurduğu dükkanlar var. Hafif kapalı havadan mı, balta girmemiş ormanın görüntüsünden mi, yerdeki çamurun renginden mi bilmiyorum, bana James Bond adası çok esrarengiz geldi. Sanki bir film çekmek için özellikle yapılmış gibi duran o yükselti, panaromik manzarasıyla ve değişik satıcılarla burası benim için gezip gördüğüm değil de rüyama girmiş bir yer gibi.
Alttaki videoda, gördüğümüz yerler havadan o kadar güzel çekilmiş ki! Biz de uçaktan Phuket'i böyle görmüştük. İşte James Bond adasına adını veren filmden uzun bir görüntü:

Videoda da görebileceğiniz gibi, her tarafta minik minik adalar var. Bunlar tam 11000 yıl önce su seviyesininin yavaş yavaş alçalmasıyla ortaya çıkmış ve bu alçalma buz devrine dek sürmüş.

 Su biraz çamurlu olduğu için James Bond adası yüzmek için uygun değil. Suyunda çok çeşitli deniz hayvanları da yaşıyor.
James Bond Island / Phuket
James Bond Adası - Tayland/Phuket
James Bond Adasına giderken, ilk insanlardan kaldığını söyledikleri mağara boyamaları
Deniz fotoğraf çekiyor...
James Bond ve suyun üzerine düşürebildiği küçük gölgesi
James Bond'a bu geleneksel kayıklarla ulaşılıyor.

Satıcılardan bir portre
Dinlenen satıcılar

Hiç yorum yok: